Co każdy rodzic powinien wiedzieć o Minecrafcie?

Drogi Rodzicu jeśli czytasz ten wpis to najprawdopodobniej już twoje dziecko kilka, a może kilkanaście razy wyraziło swój zachwyt nad Minecraftem. Zastanawiasz się co to takiego i czy warto zainteresować się tematem? Tu znajdziesz kilka przydanych informacji

Prezent dla dziecka minecraft

Jeśli twoje dziecko wpadło po uszy w świat Minecrafta, to prawdopodobnie zdajesz sobie już sprawę, że opór jest daremny. Dzieci można śmiało to powiedzieć, mają obsesję na punkcie gry w Minecrafta ale nie tylko. Na YouTube powstała cała masa kanałów dotyczących gry, które dzieci namiętnie oglądają, powstał również cały Minecraftowy język, gry w stylu Minecrafta, gadżety i wiele innych.

Tu dowiesz się więcej jak dołączyć do minecraftowego świata twojego dziecka. Do jednej z najfajniejszych gier na świecie. Tak, na świecie! Do tej pory sprzedano ok. 23 mln wersji gry na PC/Mac. Liczby mówią same za siebie.

 

Niezbędne know-how każdego rodzica

Minecraft - co to jest?

Jedna z najlepiej sprzedających się, niezależnie opracowanych i opublikowanych gier. Dzieci budują pomysłowe konstrukcje z sześciennych bloków jednocześnie rozwijając umiejętność przestrzennego i kreatywnego myślenia, geometrii, a nawet geologii. Minecraft to również współpraca, strategia czy cała społeczność.

Wersje Minecraft'a i to co oferują

Minecraft, od lat 8; platformy: Linux, Mac, Windows, Xbox 360, PS

Minecraft to otwarte środowisko zorientowane na kreowanie i eksplorację. Gracze mogą tworzyć przedmioty  oraz budowle od podstaw z użyciem materiałów które pozyskują z otaczającego je wirtualnego świata. Posiadając wolną rękę dzieci mogą budować dowolne i wymarzone twory w przestrzeni 3D, mogą wypróbować wiele wariantów swojej idei podczas pracy przy realizacji swoich pomysłów. Nad dużymi projektami dzieci mogą pracować z innymi rówieśnikami, rozwijając umiejętności komunikacji i współpracy.

Minecraft - Pocket Edition, od 8 lat
Sprzęt: iPhone, iPod touch, iPad, Android, Kindle Fire

Minecraft – Pocket Edition to mobilna wersja popularnej gry PC. Gracze mogą budować cokolwiek zapragną, jak i wydobywać odpowiednie zasoby. Dziecko może eksplorować losowo wygenerowane światy i budować niesamowite rzeczy od najprostszych domów do najwspanialszych zamków. Gra pozwala grać w trybie kreatywnym z nieograniczonymi zasobami lub budować kopalnie w celu pozyskania zasobów w trybie przetrwania, poszukiwać zasobów tworzyć broń i zbroje, aby odeprzeć niebezpieczne potwory.

Minecraft: Story Mode, lat 10
Platformy: Windows, Nintendo Wii U, PlayStation, Xbox 360, Xbox One, iPhone

Chociaż głównym elementem grania w Minecraft jest tworzenie samemu historii w czasie grania to tryb Story Mode oferuje postacie i fabułę dla dzieci, które preferują narrację i zadania. Ten tryb promuje pozytywny przekaz na temat działania w drużynie, współpracy i dyplomacji, a jego krzywa uczenia się nie jest tak stroma jak w oryginale.

Minecraft podstawy, słowniczek

Minecraft posiada swój własny zestaw wyzwań jest to również okazja dla rodziców do znalezienia wspólnego języka z dzieckiem. Poznaj żargon, odkryj najważniejsze aspekty gry i zyskaj wskazówki na temat zarządzania zabawą Twojego dziecka.

Nie odróżniasz modów od mobów? Zaskocz swoje dzieci nowo odkrytym słownictwem ze świata Minecraft. Dla rodziców którzy nie przystąpili do ruchu Minecraft wyrazy, które używają dzieci do opisania ich przygód mogą się wydawać jak nie z tego świata. Na przykład, twoje dziecko może powiedzieć coś w stylu: „Ten mod dał niezłe ilości Redstona w Nederze, ale moby były tam tak agresywne, że naprawdę szkoda, że nie miałem tam do czynienia z Kriperami”. Auć!

Nadszedł czas, aby nauczyć się żargonu. Oto słowniczek niektórych z najbardziej popularnych terminów z Minecrafta. To pomoże Ci nauczyć się podstaw gry i ułatwi szybkie wejście w świat górnictwa, przepalania i craftingu.

Mojang

Pomysłodawcy i twórcy Minecraft. Mojang został założony przez Markusa Perssona, Jakoba Porsera i Carla Manneha. Firma została nabyta przez Microsoft za 2,5 mld USD

Serwer

Serwer Minecraft pozwala graczom angażować się w grach wieloosobowych w sieci. Nie ma dwóch takich samych serwerów, a każdy jest skonfigurowany do określonego typu gry. Mogą one być ustawione do grania zespołowego lub solo gracz kontra gracz, tryb „zdobądź flagę” lub  pozostań ostatnim zawodnikiem pozostającym przy życiu.

Biome

Biomy to są regiony świata Minecraft, takie jak dżungle, lasy i pustynie. Mają one swoje własne cechy klimatyczne i środowiskowe, w tym cykle deszczu/śniegu, różne typy traw lub roślin, a nawet struktur geograficznych, takich jak rzeki i góry.

Creative -Kreatywny/Survival - Przeżycie

Tryby Kreatywny i Przeżycie to dwa główne tryby gry w Minecraft. Tryb kreatywny pozwala graczom budować co chcą z wszystkich dostępnych bloków i bez ograniczeń ilościowych, gracz staję się nieśmiertelny i potrafi latać co ułatwia budowanie bez żadnych barier. Tryb Przeżycia, przeciwnie, to standardowy tryb gry, w którym gracze muszą zbierać zasoby, tworzyć elementy, bronić się przed potworami (mobami), i zbadać o jedzenie – wszystko to po to by jak najdłużej pozostać przy życiu.

Creeper - Kriper - Czychacz

Prawdopodobnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych (i znienawidzonych) potworów w Minecraft, jest to agresywny potwór, który stara się jak najciszej podejść gracza a potem przy nim eksplodować. Powstały wybuch robi znaczne szkody uszkadzając wszystko w najbliższej okolicy, Kripery mogą być śmiertelne, gdy uwaga gracza jest skupiona w danym momencie na innym wrogu.

Mob - Potwór

Mobami nazywane są praktycznie każde żywe istoty w grze. Niektóre Moby są bierne takie jak konie i kurczaki, podczas gdy inne mogą być bardzo wrogie, jak Kripery.

Enderman - Człowiek Kresu

Enderman jest jednym z bardziej dziwnych mobów w Minecraft. Wysoke na 3 klocki, chude stworzenie, które pojawia się w grze w parach po to by przenosić bloki z miejsca na miejsce. Mogą one stanowić zagrożenie dla naszych budowli, ponieważ demontują nasze schronienia. W miarę neutralny potwór, sam z siebie nie atakuje, chyba że się na niego bezpośrednio spojrzy lub zaatakuje, wtedy atakuje i teleportuje się na odległość i tak aż do jego unicestwienia.

Mod

Mod jest skrótem od „modyfikacja” i jest to w zasadzie wszystko, co zmienia zawartość gry. Może odnosić się do wszystkiego od dodawania nowych materiałów do regulacji elementów projektu w trybie kreatywnym lub dodaniem kolejnego poziomu trudności. Modyfikacje są to podprogramy tworzone przez użytkowników, które nie są zawarte w pierwszej instalacji i muszą być pobrane i dodane do gry. Mogą być instalowane pojedynczo lub w pakiecie. Ale ostrzegamy czasem modyfikacja może spowodować, że gra przestanie działać.

Skin - Skórka

Skin czyli tekstura pokrywająca gracza, moba lub blok. Można ją wymieniać co pozwala graczowi w większym stopniu zmodyfikować grę. Skórki nie wpływają w żadnym stopniu na właściwości postaci po za jej wyglądem zewnętrznym. Skórki bywają różne, ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Powstały skórki reprezentujące od bohaterów kina akcji do Świętego Mikołaja.

Nether - Piekło, otchłań

Otchłań jest alternatywnym wymiarem świata Minecraft, przypominający piekielny krajobraz i jest wyłącznie dostępny za pośrednictwem portalu wybudowanego przez gracza. Środowisko Otchłani ma wiele zagrożeń dla gracza takich jak lawy i płomienie, a także zestaw unikalnych mobów. Wiele standardowych materiałów i przedmiotów są zmienione przez Otchłań i działają zupełnie inaczej niż w standardowym świecie (czyli „Nadświecie” – Overworld), ale można tu również znaleźć unikatowe materiały.

minecraft
Portal do Nether'u

Pickaxe - Kilof

Kilofy są jednym z podstawowych narzędzi standardowych w Minecraft, używane są wydobycia bloków i ważnych minerałów. Narzędzia te są tworzone przez gracza i mogą być modyfikowane do różnych zadań.

Steve

Podstawowa domyślna skórka postaci reprezentująca mężczyznę w grze, Steve jest nazwa podstawowej postaci kontrolowanej przez gracza. Jego standardowy wygląd to lekka niebieska koszula, niebieskie dżinsy, szare buty i ciemne włosy.

Redstone - Czerwony kamień

Redstone jest jednym z materiałów, które można znaleźć w świecie Minecraft, najbardziej wszechstronnym w grze. Może być stosowany do warzenia mikstur lub jako składnik rzemieślniczy. Jednak jego najważniejszą cechą jest zdolność do zasilania urządzeń takich jak drzwi, tłoki, światła i inne maszyny.

Sandbox - Piaskownica

Piaskownica to rodzaj gry wideo typu „otwartego świata”, w którym gracze mają możliwość zmieniania otoczenia, a także możliwość eksplorowania bez ograniczeń i limitów. Pod wieloma względami, prawdziwa gra piaskownica daje graczom te same narzędzia co mają projektanci gry, pozwalając im zmienić lub dostosować rozgrywkę do swoich potrzeb. Minecraft jest uważany za grę typu Sandbox.

Czy muszę się martwić że moje dziecko gra w Minecraft przez kilka godzin?

minecraft

Otwarta struktura i niekończące się możliwości w Minecrafta mogą być potężnie wciągające. Plusy i pozytwne strony gry – Minecraft może wzmocnić pojęcie geometrii ponieważ wymaga myślenia przestrzennego od gracza i umiejętności rozumowania, kreatywności, a nawet uczy kooperacji i strategii. Gra ma silną i pozytywną społeczność internetową, a nawet ma charakter edukacyjny, nauczyciele z całego świata używają MinecraftEdu do nauczania różnych tematów w na lekcjach. Z drugiej jednak strony, jak już wspomnieliśmy przez swoje cechy jest również ogromnym zjadaczem czasu.

Nawet w „dobre i zdrowe” gry można grać w nadmiarze, kosztem prac zadanych w szkole, obowiązków domowych i rodzinnych. Świat wirtualny może odciągnąć dziecko od świata rzeczywistego gdy dziecko nie może się oderwać lub zaprzestać grania. I nawet jeśli twoje dziecko uczy się ciekawych rzeczy podczas grania to inne obszary życia są równie ważne lub ważniejsze.

Pomóż dziecku w samoregulacji czasu poświęcanego na granie. Zacznij od rozmowy o wszystkich codziennych obowiązkach i dopasujcie ile tak naprawdę zostaje tego czasu na grę. Utwórz plan działań i naucz dziecko ustawiać timer, nagradzaj samodyscyplinę. Jeśli tego próbowałeś i nie pomogło a chcesz mieć większą kontrolę nad tym co dziecko robi na komputerze, zainwestuj w aplikacje do kontroli rodzicielskiej, która pozwala ustawić limity dzienne dla różnych programów.

Co jeszcze może Minecraft?

minecraft

Jak się okazuje Minecraft serwuje jeszcze większe możliwości! Specjalny mod edukacyjny Computer Craft Edu umożliwia „wyciśnięcie” z Minecrafta jeszcze więcej.

Wspomniany mod zawiera dodatkowe narzędzia, które umożliwiają naukę programowania w bardzo prosty i przyjazny sposób. Dzieci cały czas są w środowisku gry, ale korzystając z dodatkowych możliwości automatyzują swoją pracę w grze ucząc się podstaw programowania, rozwijając umiejętności matematyczne oraz językowe.

Dowiedz się jak zainstalować moda

Zainteresowała Cię możliwość programowania w Minecraft i chcesz wiedzieć więcej? Przejdź do kolejnego wpisu, kliknij w poniższy przycisk!

Bez wątpienia jest to świetny sposób na zachęcenie dzieci do nauki programowania już od najmłodszych lat oraz wspaniały sposób na wspólną naukę. Już dziś możesz też dołączyć do naszego klubu i zacząć programować w Minecraft! Zobacz jakie masz możliwości a jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji skontaktuj się z nami! 

Facebook
LinkedIn
Zadzwoń do nas :)