JAK ODKRYĆ I ROZWIJAĆ TALENTY U DZIECKA

Pewnie zastanawialiście się już nie raz jak będzie wyglądała przyszłość waszego dziecka i jak możecie mu pomóc rozwijać się. Nie jest to proste zwłaszcza w przypadku dzieci, które nie wykazują na wczesnym etapie rozwoju szczególnych zainteresowań w konkretnej dziedzinie. Większość dzieci zazwyczaj interesuje się wszystkim dookoła i trudno wielu rodzicom stwierdzić w jakim kierunku powinno się rozwijać. Znajdziecie tu kilka rad jak odkryć talenty u dziecka i je rozwijać.

 

Psycholodzy twierdzą, że wiele wyjątkowych zdolności można rozpoznać już w wieku 5–6 lat. Więc do dzieła rodzice!

 

1. Obserwuj uważnie i wykorzystaj temperament dziecka

 

Każde dziecko jest inne, ma swój temperament. Dzieci energiczne świetnie odnajdą się we wszelkich zajęciach ruchowych i podobnych aktywnościach. Może sport, taniec lub inne zajęcia ruchowe. Dla dzieci mniej energicznych też jest miejsce i należy to wykorzystać. Może to mały humanista albo architekt?
Podsuwaj dziecku wszelkie aktywności i różne formy zabawy.

 

2. Daj dziecku przestrzeń na samodzielne wyznaczanie sobie toru

 

Słuchaj swojego dziecka i jego potrzeb. Pozwól dziecku na samodzielny wybór i podejmowanie decyzji. Z pewnością to zaprocentuje w przyszłości. Mądry rodzic z pewnością nie przeoczy tej iskierki świadczącej o konkretnych zdolnościach swojego dziecka.

 

3. Wspieraj, bądź mentorem, partnerem, daj swój czas

 

Wsparcie to jedna z najważniejszych kwestii. Być partnerem i mentorem dla swojej pociechy. Przede wszystkim daj dziecku swój czas. Tylko tak poznasz jego możliwości i mu pomożesz rozwijać zainteresowania.

Nie realizuj swoich niespełnionych marzeń na swoim dziecku.

 

4. Pytaj, rozmawiaj

 

Zadawanie pytań to kwestia kluczowa. Rozmowa i wspólne poszukiwania dadzą dziecku poczucie bezpieczeństwa i pewność, że jesteś z nim i towarzyszysz mu w poszukiwaniu i przekraczaniu swoich granic.

 

5. Inspiruj, motywuj, chwal

 

Jeśli trudno ci stwierdzić w jakim kierunku powinno Twoje dziecko rozwijać swoje zainteresowania proponuj i zachęcaj do próbowania. Motywuj do działania i chwal każdy mały postęp. Cały czas sprawdzaj zaangażowanie dziecka. Bądź częścią jego pasji!

 

6. Inwestuj w pomoce naukowe i zajęcia

 

Ogromne możliwości jakie daje nam dzisiaj rynek mogą przyprawić Cię o zawrót głowy. Zachowaj zimną krew i rozsądek. Zainwestuj w pomoce naukowe, które mogą zainteresować Twoje dziecko. Poszukaj opinii i kupuj świadomie.

Jeśli mamy możliwości finansowe zainwestujmy w zajęcia dla dziecka u profesjonalistów. Oferta również jest bardzo bogata. Ale masz możliwości wypróbowania niemal wszystkiego od zajęć tanecznych po zajęcia komputerowe. Jeśli nie masz funduszy na takie zajęcia poszukaj innych możliwości. Wiele szkół, bibliotek czy innych jednostek edukacyjnych organizuje zajęcia bezpłatnie.

 

7. Pozwól na próbowanie i popełnianie błędów

 

Daj dziecku przestrzeń na podejmowanie prób i popełnianie błędów. Twoje dziecko nie musi być idealne a tylko popełniając błędy będzie uczyło się szukać nowych rozwiązań i myśleć logicznie. W rezultacie będzie bardziej zaradne.

 

8. Próbujcie wszystkiego co jest w zasięgu waszych możliwości!

 

9. Zmiany zainteresowań? To norma, bądźcie na to gotowi.

 

Nie przestawajcie poszukiwać. Każde dziecko ma gen geniusza a my jesteśmy po to by go odkryć. Nasze zaangażowanie w rozwój dziecka jest bezcenne.
Już czujecie tą dumę i satysfakcję z tego jak wasze dzieci osiągają sukcesy?

 

 

Udowodniono, że pielęgnowanie talentów wspaniale wpływa na ogólny rozwój młodego człowieka. To właśnie dlatego dziecku często udaje się potem zabłysnąć w zupełnie innej dziedzinie niż ta, na którą wskazywałyby wcześniej odkryte predyspozycje.

Zadzwoń do nas :)