Małolaty na YouTube – jak bezpiecznie korzystać z kanału?

film-589491_1920
YouTube to miejsce gdzie można znaleźć mnóstwo ciekawych filmów edukacyjnych, instruktażowych, muzyki ale również całą masę nieodpowiednich treści, które stanowczo nie nadają się dla dzieci tj. przemoc, treści erotyczne czy reklamy. Często słyszymy od rodziców, że martwią się o to co ich dzieci oglądają i czy jest to odpowiednie dla nich. Problem jaki widzimy, to przede wszystkim brak wiedzy jak zabezpieczyć nasze dzieci przed niedozwolonymi treściami ale tak, aby nie zabraniać dziecku całkiem dostępu do kanału YT. Wiemy jak trudno jest odizolować dzieci od nowych technologii więc postaramy się znaleźć takie sposoby aby nasze dzieci mogły bezpiecznie korzystać z YT.

Najpierw zastanówmy się czego dzieci szukają na YT i jakiego rodzaju filmy oglądają. Na TOP liście znajdują się filmy typu „Unboxing”, w których dzieci mogą zobaczyć rozpakowywanie różnego rodzaju produktów z ich oryginalnych opakowań oraz uzyskać opinię o nich. Ten rodzaj filmów to w większości bezpieczne treści często przekazane w zabawny sposób. Jedynym zagrożeniem są filmy sponsorowane przez producentów, w których opinie o produkcie mogą nie być obiektywne.
 
Kolejne na liście są filmy z tzw. „Challenges” czyli wyzwaniami. Tu znajdziemy wiele zabawnych wyzwań jak np. zjedzenie ostrej papryczki, wypicie niesmacznego napoju czy zjedzenie pizzy z nietypowymi składnikami. Znajdą się tu również filmiki, których dzieci nie powinny powtarzać w domu.
Mnóstwo dzieci szuka poradników jak przejść różnego rodzaju wyzwania w grach komputerowych czyli filmy tzw. Game Player. Mali pasjonaci gier potrafią spędzić wiele godzin na oglądaniu tego typu nagrań. Często dzieci szukają w nich również inspiracji. Doskonałym przykładem jest gra Minecraft i ogromna ilość filmów o tej grze.
Następnym rodzajem filmów są różnego rodzaju dowcipy, śmieszne historie, zestawienia śmiesznych filmów z internetu itp. Oczywiście na liście nie może zabraknąć muzyki oraz filmików dotyczących życia celebrytów.
 
YouTube mimo sowich filtrów nie jest doskonały i może zdarzyć się, że dziecko nawet niechcący trafi na treści, których nie szukało.
Jak się przed tym zabezpieczyć? Czy są jakieś doskonałe rozwiązania? Postaramy się kilka z nich przybliżyć. Mamy nadzieję, że dzięki temu wasze dzieci będą bezpieczniejsze w sieci a wy spokojniejsi.
 
Najprostszym rozwiązaniem byłoby całkowite zablokowanie dostępu do kanału jednak biorąc pod uwagę ilość pozytywnych i wartościowych treści jakie tam można znaleźć wydaje się to zupełnie bezzasadne.
 

ROZMAWIAJ I OBSERWUJ
Poświęć chwilę na ten „głupi” twoim zdaniem filmik, który chce pokazać ci twoje dziecko. Tobie może się wydać kompletnie bez sensu ale obejrzyj razem z dzieckiem. Dowiedz się jak trafiło na to nagranie, co mu się w nim tak podoba. Dowiesz się jakie filmy interesują twoje dziecko a ono nabierze zaufania do ciebie i kiedy trafi na nieodpowiednią treść prędzej się o tym dowiesz. No i nie karć dziecka za to, że bawi je oglądanie jak ktoś je coś niewyobrażalnie niedobrego w ramach „Challenge’u”. Zwróć tylko uwagę aby nie próbowało powtarzać tego co zobaczy w domu.
 
KONTO RODZINNE
Wydaje się, że to najlepsze rozwiązanie. Załóżcie na YT konto, z którego będziecie mogli wszyscy korzystać. Dzięki temu będziecie mieli wgląd w historię przeglądanych filmów, tego czym dziecko dzieli się ze znajomymi, jakich treści szuka. To pozwoli wam w porę reagować.
Wystarczy zarejestrować się i postępować zgodnie z poleceniami.
 
PLAYLISTA i SUBSKRYPCJE
Stwórzcie swoją listę filmów np. z ulubionymi bohaterami dziecka. Zasubskrybujcie interesujące kanały. Na YouTube można znaleźć już gotowe playlisty, głównie muzyczne.
 
WŁĄCZ TRYB BEZPIECZNY
Ten tryb może ochronić dziecko przed nieodpowiednimi treściami, które np. zostały zgłoszone przez innych użytkowników.
Włącznik trybu bezpiecznego znajduje się na dole strony głównej YouTube.
 
WYŁĄCZ KANAŁY, KTÓRE TWOIM ZDANIEM SĄ NIEWŁAŚCIWE
Tu sprawa jest bardziej skomplikowana ponieważ należy zainstalować wtyczkę. Plugin to Video Blocker. Po zainstalowaniu tej wtyczki wystarczy najechać na wybrane filmy, kliknąć prawy przycisk myszy i wybrać opcję „Block videos…”
 
(NIE) BLOKUJ REKLAMY
Tu mamy do czynienia z moralnością i sumieniem. O ile zależy nam na dobru dziecka i ochronie przed wszechobecnym „konsumpcjonizmem”, „praniem mózgu” itp. o tyle, to twórcy filmów dzięki reklamom są wynagradzani i o tym warto pamiętać.
Jeśli jednak zdecydujecie się na zablokowanie reklam umożliwi to kolejna wtyczka AdBlock.
 
ZABLOKUJ KOMENTARZE
Tu należy wspomnieć o fali hejtu jaka przelewa się przez sieć, internetowych trollach, wulgarnych komentarzach, które wielokrotnie mogą okazać się gorsze niż sam film.
I tu pomoże nam następna wtyczka Hide YouTube Comments.
 
Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik okaże się pomocny dla wielu z was.
Życzymy bezpiecznego korzystania z YouTube i do zobaczenia w sieci!
 
A wszystkie dzieci, które chcą prowadzić swój kanał na YT a nie wiedzą od czego zacząć albo brakuje im umiejętności dotyczących montażu i animacji w filmikach zapraszamy na zajęcia Akademii YouTubera w Creative Club!

 
 

Zadzwoń do nas :)