5 korzyści z nauki programowania!

DLACZEGO NAUKA PROGRAMOWANIA W XXI WIEKU JEST TAK WAŻNA DLA DZIECI?

Jakie główne korzyści płyną z nauki programowania dla dzieci?

Okres kwarantanny, ferii czy wakacje to czas kiedy szukamy dodatkowych form aktywności i rozwoju dla dzieci. Szukasz pomysłu na nudę, zastanawiasz się jak zapełnić czas ciekawymi zajęciami swojemu dziecku. Jeśli jesteś jednym właśnie z tych rodziców, to mamy dla ciebie rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością. Już wiesz? – tak to programowanie! Ten szczególny okres to wspaniała okazja, aby twoje dziecko zaczęło programować, nauczyło się najbardziej cenionej umiejętności XXI wieku! Pewnie zastanawiasz się, dlaczego właśnie programowanie, czy faktycznie jest takie ważne, czy warto… Absolutnie TAK! 

Czytaj dalej i dowiedz się wszystkiego co musisz wiedzieć o programowaniu dla dzieci. Wierzymy, że kiedy poznasz korzyści płynące z nauki programowania wszelkie wątpliwości pójdą w zapomnienie.

Poczynając od inteligentnych samochodów, które jeżdżą dzięki rozszerzonej rzeczywistości, przez zaawansowane algorytmy komputerowe obsługujące spersonalizowane treści i kończąc na masie urządzeń elektronicznych, które nas otaczają… Żyjemy w erze napędzanej energią cyfrową. To, co jest dziś nowe, jutro niestety zginie w eterze. Jak odnaleźć się w tym wszystkim? 

Obecnie dzieci mają bardzo szeroki wachlarz zajęć, które mogą wzbogacić edukację, więc dlaczego to właśnie nauka programowania powinna być dla nich priorytetem?

Programowanie misternie wkomponowało się już w nasze codzienne życie – wysyłanie SMS-ów i emotikonów, dzielenie się memami i żartami na smartfonach, oglądanie filmów, rezerwacja biletów do kina, podróżowanie, zamawianie jedzenia w niedzielne popołudnie, siedząc w wygodnej piżamie, oglądając Netflix. Prawie wszystko jest teraz możliwe dzięki kilku dotknięciom i przeciągnięciom, wszystko przez programowanie. Co więcej, patrząc na kierunek rozwoju technologii i sposób, w jaki przekształca wszystko wokół nas, można śmiało powiedzieć, że prawie każda praca w tej chwili wymaga pewnej znajomości obsługi komputera. A możliwe, że w najbliższej przyszłości w każdej pracy może być  wymagana co najmniej podstawowa umiejętność kodowania, wyjaśnia to znaczenie programowania dla dzieci. Przyjrzyjmy się bliżej korzyściom płynącym z nauki kodowania.

Dlaczego nauka kodowania jest tak ważna? Dla nas kreatywność jest na szczycie listy! Uwielbiamy kreatywne gry i zajęcia, które nasze dzieci mogą tworzyć za pomocą kodowania. Kodowanie nie musi być nudne, w rzeczywistości może być naprawdę bardzo zabawne!

Ucząc dzieci programowania, pobudza się ich kreatywność i umiejętności poznawcze, poprawia pamięć, zwiększa ich siłę mózgu i napędza teraźniejszość.

Istnieje powszechny błędny stereotyp, że koncept STEM (Science + Technology + Engineering + Mathematics) to ściśle „techniczne” pola nauki, podczas gdy dziedziny takie jak sztuka są „kreatywne”. Ale to nieprawda – kreatywność ma kluczowe znaczenie  np. przy opracowywaniu rozwiązań technicznych. Podobnie dziedziny sztuki wymagają również znajomości szczegółów technicznych, aby osiągnąć postęp. Kodowanie uczy dzieci kreatywnego myślenia o oryginalnych rozwiązaniach problemów, a ten rodzaj kreatywności ma szerokie zastosowanie.

Nawet nasi najmłodsi uczniowie korzystający ze Scratcha są w stanie programować opowieści z własnymi postaciami, tłem i animacjami. Mogą zaprogramować własne piosenki i zilustrować własne kostiumy dla bohaterów. Kodowanie uczy dzieci kreatywności w ramach programowania komputerowego i umiejętności rozwiązywania problemów w innym miejscu!

Dzisiejsze pokolenie dorasta w dobie wszechobecnej technologii. Już małe dzieci wiedzą jak odblokować telefony komórkowe, grać czy oglądać filmy. W miarę czasu ich umiejętności w stosowaniu technologii naturalnie wzrastają. Większość z nich jednak nie wie, dlaczego to wszystko dzieje się z taką łatwością. Nieświadomość tego, jak coś się dzieje sprawia, że stajemy się bezmyślnymi użytkownikami, stopniowo coraz bardziej zależnymi od urządzeń. Tracimy zdolność myślenia i funkcjonowania bez technologii. Jeśli dzieci będą potrafiły programować, możemy je uchronić przed tą pułapką.

Z wielu korzyści płynących z nauki programowania jedną z najważniejszych jest umiejętność logicznego myślenia. Nasi uczniowie uczą się, jak systematycznie podchodzić do problemów oraz wdrażać i testować swój kod krok po kroku.

Nauka kodowania uczy dzieci, jak myśleć. Programowanie komputerowe to nie tylko nauczenie, jak pisać wiersze kodu. Chodzi raczej o nauczenie dzieci, jak inaczej myśleć. Aby móc efektywnie kodować, programista musi stosować logiczne myślenie. Musi być w stanie dostrzec duży problem i podzielić go na mniejsze części, aby rozwiązać go skutecznie. Nazywa się to rozkładem i jest jedną z kluczowych cech myślenia obliczeniowego.

Dzieci uczące się programowania wymyślają i wykorzystują swoją kreatywność, aby zmienić pomysł w coś skutecznego i działającego. Jeśli pierwsze rozwiązanie nie działa, próbują innego. Jeśli to nie działa, próbują ponownie, aż problem zostanie rozwiązany. Kodowanie pomaga rozwinąć ten sposób myślenia, a tego rodzaju umiejętności myślenia są bardzo poszukiwane.

Już wspomnieliśmy, że zastanawiając się, jak zaprogramować każdą funkcję gry, uczeń uczy się rozkładać problemy na mniejsze części i kolejno pracować nad każdą z nich. Ta umiejętność rozwiązywania problemów ma zastosowanie daleko poza programowaniem komputerowym. Prawie wszystkie problemy muszą zostać zidentyfikowane i zdekonstruowane w celu ich rozwiązania. Powiedzmy, że Twoje dziecko próbuje dowiedzieć się, jak uczyć się do egzaminu z fizyki. Musi podzielić materiał na mniejsze porcje, zrozumieć, w jaki sposób odnoszą się one do siebie i jaką sekwencję stosują, oraz zaplanować harmonogram nauki obejmujący wszystkie tematy. Kiedy już się do tego przyzwyczają, podchodzą do problemów w każdej innej dziedzinie życia w podobny sposób. Pomaga im to łatwiej i wydajniej radzić sobie z tymi pozornie trudnymi problemami.

Dzieci uczące się programowania osiągają wysokie umiejętności rozwiązywania problemów i lepiej odnoszą się do otaczającego je świata.

Kiedy spojrzysz na rozwój świata, z pewnością zauważasz, że programowanie jest niezwykle przydatną umiejętnością. Coraz więcej firm ma duże działy IT, nie tylko w branży technologicznej. Nie raz pewnie słyszałeś o bajońskich sumach jakie zarabiają programiści. Prawda jest taka, że cały czas ich jest za mało i póki trwa tak dynamiczny rozwój technologii będzie potrzeba ich co raz więcej.

Dziecko, które uczy się programować, będzie miało w życiu przewagę dzięki większym możliwościom zatrudnienia w przyszłości, bez względu na to, w którą branżę zdecyduje się wejść, czy to w branży technologicznej, finansowej, detalicznej, zdrowotnej czy innej. Jest to ważny powód, dla którego należy uczyć dzieci programowania w XXI wieku

Podsumowanie

Wiemy już jakie są korzyści płynące z nauki programowania dzieci, ale głównie z perspektywy otaczającego nas świata. Czy to oznacza, że programowanie nie ma wpływu na rozwój osobisty dzieci?

Oczywiście nie! Korzyści z nauki programowania są liczne. Uczysz dzieci kodowania, a to pobudza ich kreatywność i umiejętności poznawcze, poprawia pamięć, zwiększa ich siłę mózgu i napędza teraźniejszość. Dzieci uczące się kodowania osiągają umiejętności rozwiązywania problemów i lepiej odnoszą się do otaczającego ich świata. W jaki sposób? Kodowanie zasadniczo polega na podejmowaniu większych problemów i rozkładaniu ich na mniejsze i prostsze problemy. Kiedy już się do tego przyzwyczają, dzieci podchodzą do problemów w każdej innej dziedzinie życia w podobny sposób. Pomaga im to łatwiej i wydajniej radzić sobie z tymi pozornie trudnymi problemami.

Ponadto nauka kodowania może być ekscytującą okazją dla rodziny do nawiązania więzi i wspólnej zabawy. Kiedy dzieci uczą się kodować w domu, rodzice mogą im towarzyszyć w tej produktywnej i pełnej zabawy czynności i lepiej je poznać. Oprócz tego kodowanie pomaga w rozwoju umiejętności matematycznych i poprawia ogólną wydajność uczenia się i koncentracji.

Jeśli już wiesz, że Twoje dziecko powinno uczyć się kodowania nie czekaj zacznij już dziś.

Poznaj 5 darmowych stron do samodzielnej nauki programowania dla dzieci

A jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia profesjonalistów zapoznaj się z propozycją KURSÓW ONLINE.

Zadzwoń do nas :)