Jak nauczyć dziecko programowania? – Poradnik dla rodziców

Jak nauczyć dziecko programowania w domu? Czy warto i jak zacząć? Przedstawiamy krótki poradnik dla rodziców.

Jeśli Twoje dziecko wykazuje ponadprzeciętne zainteresowanie komputerem i grami, i nie wiesz jak sobie z tym poradzić, wykorzystaj tę sytuację i dowiedz się jak nauczyć dziecko programowania! Zapytasz – Jak to zrobić skoro sam/sama nie potrafię programować? Tu znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

scratch

Od czego zacząć i jak to zrobić skoro nie znasz się na tym, nie jesteś programistą ale czujesz, że warto spróbować? W poniższym wpisie znajdziesz kilka wskazówek jak zacząć. Wydaje Ci się to wręcz nierealne? Uwierz w siebie, a przede wszystkim w swoje dziecko. Dzieci w błyskawicznie przyswajają podstawy programowania tworząc zabawne historyjki, mini gry czy animacje. To co, jesteście gotowi?  

CZY W OGÓLE WARTO ZACZYNAĆ?

Panuje przekonanie, że programowanie nie jest dla wszystkich, że jest trudne, wymaga czasu, dużego zaangażowania. Programowanie dla dzieci? – przecież one jeszcze mają czas. Całe to programowanie to czarna magia – jak dziecko ma to zrozumieć? Spróbuj jednej z poniższych propozycji i przekonaj się czy to takie straszne jak malują?  

CZEGO UCZY PROGRAMOWANIE?

„Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką.”

Jeszcze nie jesteś przekonany? Programowanie to również:

– nauka logicznego i przestrzennego myślenia
– rozwój twórczego podejścia do realizacji pomysłów
– nauka koncentracji i konsekwencji
– pobudzenie wyobraźni i myślenia abstrakcyjnego
– nauka radzenia sobie z problemami i ich rozwiązywaniem
ale przede wszystkim to inwestycja w rozwój kompetencji przyszłości! Obecnie na rynku pracy panuje deficyt na programistów i ta sytuacja prędko się nie zmieni, a technologia idzie do przodu w tempie, którego sami nie jesteśmy w stanie pojąć ?  

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Wprowadzenie programowania komputerowego dla dzieci może być wyzwaniem, szczególnie dla tych, którzy nie znają niuansów kodu. Na szczęście w ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele aplikacji, oprogramowania i poradników, dzięki którym często skomplikowany temat kodowania komputerowego jest łatwy do zrozumienia dla młodych uczniów.
Więc od czego zacząć? Oto kilka zasobów, którymi możecie podzielić się ze swoimi dziećmi, aby pomóc im rozpocząć naukę programowania.

CODE.ORG

Aplikacja code.org cały czas się rozwija i ciągle powstają nowe scenariusze. Co ciekawe jest ich obecnie tak dużo i na tak różnych poziomach, że znajdą coś dla siebie zarówno początkujące maluchy jak i już znający podstawy nastolatkowie. Zachęcamy do spróbowania: code.org

Code.org zostało uruchomione w 2013 roku, aby promować szerszy dostęp do nauki informatyki w szkołach. Code.org zamieściło kilkanaście przydatnych lekcji, które można udostępnić swoim dzieciom. Scenariusze przygotowane zostały dla dzieci już w wieku przedszkolnym. Cała aplikacja jest bardzo kolorowa, zawiera postaci z filmów i kreskówek dla dzieci. Krok po krok uczniowie są wprowadzani do świata programowania na zasadzie zabawy. Wielokrotnie dzieci mają wrażenie, że to gra nie nauka! 

CODE.ORG

KHAN ACADEMY

Kursy Khan Academy wprowadzają wiele fascynujących koncepcji kodowania dla dzieci. Od nauki podstaw programowania i animacji komputerowej po bardziej złożone przedmioty informatyczne, lekcje te są idealnym punktem wyjścia dla ciekawskich uczniów. Ale Khan Academy to nie tylko informatyka. Można tam znaleźć kursy również z takich dziedzin jak matematyka, nauki przyrodnicze, ścisłe czy ekonomia i finanse. Aplikacja jest dostępna z przglądarki: Khan Academy oraz jako dodatek do zainstalowania do Windowsa.

SCRATCH JR

To bezpłatna aplikacja na tablety do nauki programowania dla najmłodszych. Kolorowa, w klimacie animacji dla najmłodszych dzieci w wieku przedszkolnym. Nauka programowania polega na ułożeniu kodu z bloków spinając je jak puzzle. Jak zacząć: Scratch Jr

Już wiecie jak nauczyć dziecko programowania? Od czego zaczniecie? Życzymy udanej zabawy i nauki programowania. Wierzymy, że przyniesie dzieciom mnóstwo satysfakcji. Przekonajcie się sami!

Zadzwoń do nas :)