Programowanie z dzieckiem – 4 wskazówki jak zacząć

Programowanie to twórcze działanie, w które może angażować się każde dziecko. Twoje dziecko może nie dbać o pisanie algorytmów przetwarzania danych, ale może lubić tworzyć gry, programować muzykę, projektować strony internetowe lub po prostu bawić się z kodem.

Na rynku jest wiele książek ze wskazówkami dla początkujących dotyczących kodowania, z doświadczenia wiemy jednak, że nie trzeba być super biegłym w technologiach czy mieć świetne wyniki z matematyki, aby się uczyć. W rzeczywistości dzieci często uczą się programować szybciej niż dorośli właśnie dlatego, że nie wiedzą, jak powinno wyglądać „trudne” kodowanie.

Niezależnie od tego, czy jesteś programistą, czy nie masz doświadczenia programistycznego, oto sześć wskazówek, które pomogą tobie i dziecku rozpocząć programowanie:

1. Od czego zacząć

Kilka wskazówek nt. od czego zacząć z najmłodszymi zamieściliśmy w poprzednim wpisie: #1 Jak nauczyć dziecko programowania
Dla nastolatków bardziej odpowiedni będzie np. język programowania taki jak Python. Python jest doskonałym pierwszym językiem programowania, ponieważ ma prostą składnię (w przeciwieństwie do języków takich jak Java lub C #), tworzy czytelny kod (w przeciwieństwie do Perla lub JavaScript) i ma za sobą dużą i przyjazną społeczność programistów. Jeśli Twoje dziecko wyrosło np. ze Scratch’a, Python jest najlepszym następnym krokiem.
Co ciekawe Python świetnie łączy się z Minecraftem. Idealne połączenie nauki programowania w tak lubianym przez dzieci środowisku.

2. Pokaż kod źródłowy programu

Pomimo swojej intelektualnej reputacji, programowanie to praktyczna umiejętność, która wymaga czegoś więcej niż czytania książek. Interaktywna powłoka Pythona zachęca do eksperymentowania, aby dowiedzieć się, jakie instrukcje są wykonywane.
Jeśli uczysz swoje dzieci, pisanie kodu idzie sprawniej i jest bardziej interesujące niż przerabianie na sucho nic niemówiących pojęć. Nawet po zapoznaniu się ze zmiennymi, pętlami i funkcjami, siedzenie przed pustym edytorem i uruchamianie nowego programu jest zastraszające. Usiądź z nimi i opisz kod, który powinni pisać wiersz po linii. Lub, jeśli korzystasz z zasobów internetowych do dzielenia się swoim dzieckiem, poszukaj kodu źródłowego w małych grach. Programy z mniej niż kilkuset liniami kodu działają najlepiej. Strona Scratch automatycznie udostępnia źródło wszystkich projektów na swojej stronie internetowej. Zachęcaj dziecko do wprowadzania zmian w kodzie i sprawdzaj, jak zmieniają ostateczny program.

Naucz-swoje-dziecko -programowania

3. Gry to zabawne projekty programistyczne

Programowanie gier wideo jest świetnym punktem wyjścia dla wielu młodych programistów. Angry Birds, Minecraft, Flappy Bird i inne gry są głównymi źródłami inspiracji. Ważne – ostrzeż swoje dziecko, że na początku swojej programistycznej drogi może nie stworzyć tak doskonałych projektów programistycznych i graficznych, ale że jest to w stanie osiągnąć. Wiele gier wymaga współpracy zespołów programistów, artystów i projektantów. Bardziej satysfakcjonujące jest ukończenie prostej gry, niż rozpoczęcie i nigdy nie ukończenie ogromnego projektu.

4. Trzymaj ręce z dala od klawiatury i myszki

Dzielenie się wiedzą jest ekscytujące. Pokazanie komuś, co wiesz o programowaniu, jest świetne. Ale kodowanie to umiejętność poznana podczas praktyki, więc niech dzieci próbują. Unikaj przejmowania klawiatury czy podczas pracy z dziećmi, nawet tymczasowo. Jeśli muszą kliknąć menu lub przycisk, wskaż ekran palcem, zamiast klikać samemu. Ilekroć jest wpisywany kod, poproś go o wpisanie. Może to być szybsze, jeśli zrobisz to sam, ale twój uczeń potrzebuje tej praktyki bardziej niż ty.
Jeśli nie czujesz się na siłach lub jesteś ograniczony/na czasowo, ale czujesz, że warto dziecko uczyć programowania skorzystaj z oferty szkół programowania.

Odwagi! Próbujcie swoich sił, korzystajcie z dostępnych źródeł w internecie czy licznych pozycji książkowych. Programowanie to przyszłość naszych dzieci!

Zadzwoń do nas :)